UÇAK GÖVDE VE MOTOR BAKIMI
UÇAK GÖVDE VE MOTOR BAKIMI

Havacılık, farklı disiplinlerin bir arada ve uyumlu çalışmasını gerektiren bir sektördür. Günümüz uçakları, ileri teknoloji ürünü gövde ve motor yapıları ile donatılmıştır. İleri teknoloji beraberinde uzman teknik eleman ihtiyacını ortaya çıkarmaktadır. Fakültemiz Uçak Gövde ve Motor Bakımı Bölümünün amacı; havacılıkla ilgili kurum veya kuruluşların bakım personeli ihtiyacını karşılamaya yönelik gerekli bilgi ve beceri ile donatılmış uçak bakım personeli yetiştirmektir. Fakültemizin Uçak Gövde ve Motor Bakımı Bölümü, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından yetkilendirilmiş Hava Aracı Bakım Eğitimi Kuruluşu (SHY-147) olarak eğitim vermektedir.

Uçak Gövde ve Motor Bakımı Bölümü’ne her yıl Alan Yeterlilik Testi (AYT) sayısal puan ile 62 örgün, 62 ikinci öğretim olmak üzere toplam 124 öğrenci alınmaktadır. Bölümümüzde eğitim-öğretim faaliyetleri; 1 profesör, 1 doçent, 6 doktor öğretim üyesi, 2 öğretim görevlisi ve 5 araştırma görevlisinden oluşan 15 öğretim elemanı ve 4 teknik personel tarafından yürütülmektedir. Ayrıca ihtiyaç duyulduğunda Üniversitemizin diğer birimlerinden öğretim elemanları ve havacılıkla ilgili kamu kurum veya kuruluşlarından tecrübeli teknik personeller bölümümüzde ders vermektedir.

Bölümümüzde eğitim ve araştırma amaçlı olarak kullanılan Aerodinamik, Uçak Motorları, Kontrol, Kompozit, Kaynak, Kaplama ve Uçak Gövde-Motor Bakım Atölyeleri ile Bilgisayar Laboratuvarları bulunmaktadır. Ayrıca uygulamaya yönelik derslerimiz fakültemizin uçak bakım hangarı, THY Teknik A.Ş., myTECHNIC Uçak Bakım Merkezi ve 2nci Hava İkmal Bakım Merkezi Komutanlığı tesislerinde yürütülmektedir. Öğrencilerimiz, THY, TAI, TEI, myTECHNIC gibi uçak bakımı yapan kurum/kuruluşlarda 30 işgünü staj yapmaktadırlar.

Mezunlarımız; Türk Hava Yolları, Türk Hava Kuvvetleri, Hava İkmal Bakım Merkezleri, myTECHNIC ve Pegasus gibi havacılıkla ilgili kurum/ kuruluşlarda uçak bakım teknisyeni olarak çalışmaktadırlar.

Adres : Erciyes Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi
Telefon : 03524375744 - 03522076666-41000
Faks : 0352437 5744
Öğrenci İşleri : 03522076666-10500
E-Posta : havacilikerciyes.edu.tr
Copyright © 2013 - 2014 / Tasarım & Programlama: Erciyes Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığı Web Grubu