HAVACILIK ELEKTRİK VE ELEKTRONİĞİ

(Bölüm Hakkında)

    HAVACILIK ELEKTRİK VE ELEKTRONİĞİ BÖLÜMÜ

Elektronik ve bilgisayar teknolojisindeki hızlı gelişmelerle birlikte günümüzde tasarlanan hava araçlarının performansları da gün geçtikçe artmaktadır. Bir hava aracının elektrik ve elektronik parçaları uçuş için hayati öneme sahiptir. Bu nedenle Havacılık Elektrik ve Elektroniği alanında çalışacak bakım personelinin iyi bir eğitim almış, nitelikli olmaları gerekmektedir. Bölümümüzün amacı, bu alanda bilgili, kaliteli ve yüksek donanımlı bakım personeli yetiştirmektir. Bölümümüz, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından yetkilendirilmiş Hava Aracı Bakım Eğitimi Kuruluşu (SHY-147) olarak eğitim vermektedir.

Havacılık Elektrik ve Elektroniği Bölümü’ne her yıl Alan Yeterlilik Testi (AYT) sayısal puan ile öğrenci alınmaktadır. Bölümümüzde eğitim öğretim faaliyetleri; 2 profesör, 1 doçent, 8 doktor öğretim üyesi, 3 öğretim görevlisi ve 1 araştırma görevlisinden oluşan öğretim elemanı kadrosu tarafından yürütülmektedir. Ayrıca Üniversitemizin diğer birimlerinden ve Üniversite dışından öğretim üyeleri de bölümümüzde ders vermektedirler. Ayrıca uygulamaya yönelik derslerimiz Fakültemizin elektronik, bilgisayar laboratuvarları ve uçak bakım hangarıyla birlikte THY Teknik A.Ş., MyTechnic Uçak Bakım Merkezi ve 2nci Hava İkmal Bakım Merkezi Komutanlığı tesislerinde yürütülmektedir. Öğrencilerimiz, THY, TAI, TEI, MyTechnic gibi uçak bakımı yapan kurum veya kuruluşlarda 30 işgünü staj yapmaktadır.

Mezunlarımız; Türk Hava Yolları, Türk Hava Kuvvetleri, Hava İkmal Bakım Merkezleri, MyTechnic ve Pegasus gibi havacılıkla ilgili kurum ve kuruluşlarında uçak bakım teknisyeni olarak çalışmaktadırlar.