STAJ İŞLEMLERİ

Staj Bürosu e-Postası: havacilikstaj@erciyes.edu.tr


STAJ BAŞVURUSUNDA İZLENECEK ADIMLAR

Öğrenci, staj yapmaya uygun bir staj yeri bulur. Eğer staj yapılacak yer ZORUNLU STAJ FORMU(EK-1) isterse bu form bölüm staj komisyonuna imzalatır. Staj yapacağı yere teslim eder. (Bölümünüz Staj Komisyon Üyeleri aşağıdaki linkte belirtilmiştir.)

2. Staj yapacağı yerden staj onayı alan öğrenci staj tarihleri için öncelikle staj ofisi ile görüşerek ZORUNLU İŞYERİ EĞİTİMİ (STAJ) FORMUNU (EK-2) doldurur. Formu işyerine onaylattıktan sonra bölüm staj komisyonuna imzalatır. (Staj başlangıç ve bitiş tarihi için ÖBİSİS’ten staj sekmesinde bulunan Staj süresi, haftalık çalışılacak gün sayısı ve başlangıç tarihi girilerek sistemin verdiği staj bitiş tarihi baz alınır. Bu aşamada sadece tarih aralığı kontrol edildiği için bu sayfadan başvuru tamamlanmadan çıkılır.)

3. OBİSİS’ten staj ile alakalı (I. Staj)başvurusunu gerçekleştirir ve başvuru yapınca ortaya çıkan formun çıktısını alır ve imzalar.

4. Staj ofisine ZORUNLU İŞYERİ EĞİTİMİ (STAJ) FORMUNU (EK-2) ve OBİSİS’ten alınan staj başvuru belgesi ile staj başlama tarihinden en geç 20 iş günü önceye kadar getirilir.

5. Staja başlamadan önce öğrenci, OBİSİS’ten Staj Sicil Fişi çıktısı ve işyeri isterse SGK sigorta belgesi çıktısı alır. Bu belgeleri işyerine teslim eder.

6. Öğrenci stajını yapar ve staj defteri oluşturur. Staj defterini eksiksiz(formata uygun, imzalar tam, sicil fişi eklenmiş) bir biçimde stajı bittikten sonra 15 gün içerisinde staj ofisine teslim etmelidir. FAALİYET(STAJ) DEFTERİ (EK-3)

7. Öğrencinin stajı komisyonu tarafından değerlendirilir ve sisteme girilir. Öğrenciler kabul/ret durumunu OBİSİS’ten takip edebilirler.


2018 VE SONRASI GİRİŞLİ ÖĞRENCİLERİMİZ İÇİN ZORUNLU STAJ SÜRESİ TEK BİR DÖNEMDE UÇAK GÖVDE VE MOTOR BAKIMI (UGMB), HAVACILIK ELEKTRİK VE ELEKTRONİĞİ (HEE) (2018 VE SONRASI GİRİŞLİ UÇAK ELEKTRİK-ELEKTRONİK BÖLÜMÜ VE UÇAK GÖVDE VE MOTOR BAKIM BÖLÜMÜ), BÖLÜMLERİ İÇİN 24 İŞ GÜNÜ, HAVACILIK YÖNETİMİ (HY), UÇAK MÜHENDİSLİĞİ (UÇM), UZAY MÜHENDİSLİĞİ (UZM) VE PİLOTAJ BÖLÜMLERİ İÇİN 20 İŞGÜNÜ OLARAK 3. YARIYILDAN SONRA YAPILMASI ESASTIR.

01/09/2011 TARİHİNDEN SONRA VE 2018 YILINDAN ÖNCE ÜNİVERSİTEMİZE KAYIT YAPTIRAN TÜM BÖLÜM ÖĞRENCİLER TEK SEFERDE 30 İŞ GÜNÜ STAJ YAPACAKLARDIR.

01/09/2011 TARİHİNDEN ÖNCE ÜNİVERSİTEMİZE KAYIT YAPTIRAN ÖĞRENCİLERİMİZİN STAJ SÜRELERİ HAVACILIK YÖNETİMİ BÖLÜMÜ İÇİN 30 İŞ GÜNÜ, UÇAK GÖVDE-MOTOR VE UÇAK ELEKTRİK-ELEKTRONİK BÖLÜMLERİ İÇİN 40 İŞ GÜNÜ VE İKİ SEFERDİR.

STAJ MÜRACATINDA ŞİRKETLER TARAFINDAN İSTENEN ZORUN STAJ BELGESİ İÇİN ZORUNLU STAJ FORMU DOLDURULUP STAJ KOMİSYONUNA İMZALATILDIKTAN SONRA KULLANILACAKTIR.

STAJ YERİ AYARLAYAN ÖĞRENCİLERİMİZ ZORUNLU İŞYERİ EĞİTİMİ (STAJ) FORMU BİLGİSAYAR ORTAMINDA DOLDURUP ÇIKTISINI ALARAK İLGİLİ FİRMAYA ONAYLATTIKTAN SONRA STAJ BÜROSUNA TESLİM ETMELERİ GEREKMEKTEDİR. ÖBİSİS SGK BAŞVURU SİSTEMİNDEKİ BAŞLAMA VE BİTİŞ TARİHLERİYLE ZORUNLU İŞYERİ EĞİTİMİ (STAJ) FORMUNDAKİ BAŞLAMA VE BİTİŞ TARİHLERİ AYNI OLMAK ZORUNDADIR.


STAJ DOSYALARI DOLDURULARAK İŞYERİ YETKİLİSİNE ONAYLATILIP FOTOĞRAF YAPIŞTIRILARAK BİLGİLERİNİZ GİRİLDİKTEN SONRA STAJ OFİSİNE STAJ BİTİMİNDE TESLİM EDİLECEKTİR.

STAJ İŞVEREN RAPORU STAJ YAPMIŞ OLDUĞUNUZ İŞYERİ YETKİLİSİNE DOLDURTULARAK KAPALI ZARF İÇERİSİNDE STAJ DOSYASI İLE BİRLİKTE STAJ VE UYGULAMALI EĞİTİMLER OFİSİNE TESLİM EDİLECEKTİR.

ÖĞRENCİ STAJ FORMU KİTAPÇIĞI (HEE-UGMB BÖLÜMÜ ÖĞRENCİLERİ BAKIM HİZMETLERİ; HY BÖLÜMÜ ÖĞRENCİLERİ İSE YER İŞLETME HİZMETLERİ KİTAPÇIĞINDAN ÇIKTI ALACAKLAR) ÇIKTI ALINARAK İŞLETMEYE GÖTÜRÜLMESİ VE STAJDA UYGULADIĞINIZ KISIMLARIN ONAYLATILMASI VE STAJ SONUNDA STAJ FAALİYET DEFTERİ İLE BİRLİKTE STAJ BUROSUNA TESLİM ETMENİZ GEREKMEKTEDİR.

STAJ DOSYALARI STAJ BİTİMİNDEN SONRA 15 GÜN İÇİNDE STAJ OFİSİNE TESLİM EDİLECEKTİR.

Not: STAJ DOSYASI OLUŞTURMAK İÇİN HER SAYFADAN BİRER ADET FAALİYET RAPORU SAYFASINDAN STAJ İŞ GÜNÜ (20-24) SAYISI KADAR ÇIKARTILMASI GEREKMEKTEDİR. GEREKMEKTEDİR.

STAJ BELGELERİ

ZORUNLU STAJ FORMU (EK-1).docx

ZORUNLU İŞYERİ EĞİTİMİ (STAJ) FORMU(EK-2).doc

FAKÜLTE ÖĞRENCİLERİ İÇİN STAJ FAALİYET DEFTERİ(EK-3).docx

STAJ KOMİSYONLARI.docx